| Part Number | 3-640441-3 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 146500 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector F 3 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3-640441-3 |
| Datasheet download |
| Part Number | 3-640441-3 |
|---|---|
| Housing Color | White |
| Housing Material | Nylon |
| Termination Method | IDT |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Right Angle |
| Product Dimensions | 7.62 x 6.99 x 13.21 mm |
| Family Name | Mass Termination Assembly (MTA) Connectors |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Mounting | Cable Mount |
| Pitch | 2.54 mm |
| Gender | F |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 6.99 mm |
| Product Height | 13.21 mm |
| Product Length | 7.62 mm |
| Replacement Part Number | PART-3-640441-3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | PCIE DIP X16 RA (P1.0,H9.45) - |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 10 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 1-171825-0.pdf |
|
Panasonic | CONNECTOR, Socket, Board-to-FPC, Narrow (0.35mm) Pitch, A35US, 34 Pins Download PDF datasheet for AXG734047FE1.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5018761440.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 26 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5016452620.pdf |
|
Samtec | Conn Open Pin Field Array SKT 320 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for SEAF-40-06.0-L-08-2-A-K-TR.pdf |
|
Panasonic | P4 CONECTOR, HEADER, 34PINS, 0.4PITCH Download PDF datasheet for AXK834125WG.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 87760-1616.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0010081061.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-644456-3.pdf |