| Part Number | 3-641208-3 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 138180 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 3 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3-641208-3 |
| Datasheet download |
| Part Number | 3-641208-3 |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyester |
| Rad Hard | No |
| Type | Wire to Board |
| Maximum Contact Resistance | 3 |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Maximum Current Rating | 7/Contact |
| Housing Color | White |
| Termination Method | Solder |
| Maximum Voltage Rating | 600 |
| Pitch | 3.96 mm |
| Product Dimensions | 11.89 x 7.62 x 13.34 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Mounting | Through Hole |
| Product Depth | 7.62 mm |
| Product Height | 13.34 mm |
| Product Length | 11.89 mm |
| Replacement Part Number | PART-3-641208-3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 36 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 501645-3620.pdf |
|
Kyocera | KED14 5602 024 000829S+ SERIES 5602 T Download PDF datasheet for 14 5602 024 000829S+.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68001-103HLF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 18 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 98414-F06-18U-LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 40 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 71600-040LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector M 6 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 1658525-4.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0039295043.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039301039.pdf |
|
Molex | Connector 1.25 W B SGL R A REC ASSY 4CKT G Download PDF datasheet for 5023860471.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 24 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 91614-324LF.pdf |