| Part Number | 3-641215-3 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 676840 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3-641215-3 |
| Datasheet download |
| Part Number | 3-641215-3 |
|---|---|
| Housing Color | White |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Product Dimensions | 7.62 x 5.71 x 10.03 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | HDR |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Polyester |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Family Name | Mass Termination Assembly (MTA) Connectors |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Product Depth | 5.71 mm |
| Product Height | 10.03 mm |
| Product Length | 7.62 mm |
| Replacement Part Number | PART-3-641215-3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 11 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 917789-1.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0907790002.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 10 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5F10547YG.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0395311002.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 32 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 91625-318LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 15 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5023861570.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 99990986.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector M 20 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Box Download PDF datasheet for 9-215083-0.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for BCS-103-L-S-PE-BE.pdf |
|
Amphenol-FCI | 545-5BYF-BRGSTK0.8 RECEPTACLE Download PDF datasheet for 61082-082500LF.pdf |