| Part Number | 3-643819-6 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 745520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector F 6 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3-643819-6 |
| Datasheet download |
| Part Number | 3-643819-6 |
|---|---|
| Housing Material | Nylon |
| Pitch | 3.96 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Right Angle |
| Product Dimensions | 23.77 x 9.02 x 18.42 mm |
| Termination Method | IDT |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Housing Color | Red |
| Gender | F |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mounting | Cable Mount |
| Product Depth | 9.02 mm |
| Product Height | 18.42 mm |
| Product Length | 23.77 mm |
| Replacement Part Number | PART-3-643819-6 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 20 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK720247G.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 10 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 66900-710LF.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 9 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for MMS-109-02-L-SV-TR.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450402.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 5 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 26605050.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299124.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 12 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-644752-2.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 10 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0015247100.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2mm Solder RA SMD Bag Download PDF datasheet for 95000-112LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450613.pdf |