| Part Number | 3-966480-3 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 251130 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector F 3 POS 2.5mm IDT ST Cable Mount |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3-966480-3 |
| Datasheet download |
| Part Number | 3-966480-3 |
|---|---|
| Pitch | 2.5 mm |
| Housing Color | Gray |
| Contact Plating | Pre-Tin |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Cable Mount |
| Gender | F |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Dimensions | 9.9 x 10.1 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | IDT |
| Product Depth | 10.1 mm |
| Product Length | 9.9 mm |
| Replacement Part Number | PART-3-966480-3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol | LVDS PCB - |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 80 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK880145WG.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Carton Download PDF datasheet for 280372-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 100 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 5177986-4.pdf |
|
Amphenol | CONNECTOR, Energy Edge\u00ae, Power Signal Combo, Right Angle Download PDF datasheet for GPCEF4361411HHR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 3 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-640623-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST SMD Poly Bag Download PDF datasheet for 54201-G08-03-LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board RCP 2 POS 1.5mm Solder ST SMD Download PDF datasheet for 2106091-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 9 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 292161-9.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-641208-2.pdf |