| Part Number | 35108 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 648420 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ring Tongue Terminal 10-12AWG 27.51mm 9.53mm Tin Loose Piece |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Terminals |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 35108 |
| Datasheet download |
| Part Number | 35108 |
|---|---|
| Body Material | Copper |
| Stud Size | 4.17 mm |
| Type | Ring Tongue Terminal |
| Product Dimensions | 27.51 x 9.53 mm |
| Wire Size | 10 to 12 AWG |
| Lead Finish | Tin |
| Plating | Tin |
| Product Depth | 9.53 mm |
| Product Length | 27.51 mm |
| Replacement Part Number | PART-35108 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Ring Tongue Terminal 14-18AWG 19.61mm 11.3mm Tin Strip Download PDF datasheet for 63482-1.pdf |
|
Molex | Ring Tongue Terminal 18-22AWG 17mm 8.2mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 0191930016.pdf |
|
TE Connectivity | Tab Terminal 18-22AWG M 10.29mm 3.43mm Tin Strip Download PDF datasheet for 62897-1.pdf |
|
Molex | Spade Tongue Terminal 18-22AWG 23.2mm 8.3mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 0191440003.pdf |
|
TE Connectivity | Contact SKT Crimp ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 350015-2.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 18-22AWG F 23.74mm 8.53mm Tin Strip on Reel Download PDF datasheet for 2-520261-2.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal M 15.62mm 7.49mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 42506-2.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 15-19AWG RCP 19.8mm 7.52mm Reel Download PDF datasheet for 1-1627154-1.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 16-20AWG RCP 14.85mm 5.58mm Strip Download PDF datasheet for 61758-1.pdf |
|
TE Connectivity | Contact SKT Crimp ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 927775-3.pdf |