| Part Number | 4-215882-0 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 763470 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector RCP 40 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 4-215882-0 |
| Datasheet download |
| Part Number | 4-215882-0 |
|---|---|
| Termination Method | IDT |
| Gender | RCP |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Right Angle |
| Product Dimensions | 55.4 x 14.2 x 7.3 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Color | Gray |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Cable Mount |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Depth | 14.2 mm |
| Product Height | 7.3 mm |
| Product Length | 55.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-4-215882-0 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 81 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole T R Download PDF datasheet for 55714-202LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 11 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0533981171.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 826926-5.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 68021-210HLF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 3 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-641208-3.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 48 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5007620481.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 6-146257-0.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 20 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE520127.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 98417-G61-12ULF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 34 POS 0.4mm Solder ST SMD Download PDF datasheet for AXT434124.pdf |