| Part Number | 4-644563-2 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 386090 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector F 12 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 4-644563-2 |
| Datasheet download |
| Part Number | 4-644563-2 |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Product Dimensions | 30.48 x 7.75 x 13.21 mm |
| Gender | F |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Nylon |
| Body Orientation | Right Angle |
| Housing Color | White |
| Mounting | Cable Mount |
| Lead Finish | Tin |
| Pitch | 2.54 mm |
| Termination Method | IDT |
| Product Depth | 7.75 mm |
| Product Height | 13.21 mm |
| Product Length | 30.48 mm |
| Replacement Part Number | PART-4-644563-2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022286050.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 18 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0901303118.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 438790032.pdf |
|
Harwin | Datamate J-Tek DIL Female Small Bore Crimp Connector, gold clip + gold shell, with jackscrews, 10+10 contacts Download PDF datasheet for M80-4612005.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 200 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 55724-201LF.pdf |
|
Samtec | Conn Board Stacker HDR 16 POS 2.54mm Solder ST SMD Download PDF datasheet for HW-08-10-S-D-500-SM.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 1mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 501568-0707.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 6 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 3-643819-6.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 12 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5031591200.pdf |
|
Panasonic | P4 CONECTOR, HEADER, 34PINS, 0.4PITCH Download PDF datasheet for AXK834125WG.pdf |