| Part Number | 42100-1 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 236770 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Quick Disconnect Terminal 14-18AWG RCP 19.05mm 7.49mm Strip |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Terminals |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 42100-1 |
| Datasheet download |
| Part Number | 42100-1 |
|---|---|
| Wire Size | 14 to 18 AWG |
| Tab Size | 5.16 mm² |
| Gender | RCP |
| Rad Hard | No |
| Body Material | Brass |
| Product Dimensions | 19.05 x 7.49 mm |
| Product Depth | 7.49 mm |
| Product Length | 19.05 mm |
| Replacement Part Number | PART-42100-1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Magnet Wire Terminal 18-34AWG 7.62mm 3.71mm Reel Download PDF datasheet for 1601046-1.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 17-28AWG M 27.5mm 6.35mm Reel Download PDF datasheet for 293041-1.pdf |
|
TE Connectivity | Splice Terminal Strip Download PDF datasheet for 1217384-1.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 16-20AWG F 16.1mm 5.6mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 170038-2.pdf |
|
Molex | Ring Tongue Terminal 14-16AWG 20.32mm 6.86mm Electro-Tin Tape Mounted Download PDF datasheet for 0190730070.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 14-18AWG RCP 10.41mm Tin Strip Download PDF datasheet for 63901-1.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal 14-18AWG F Tin Strip Download PDF datasheet for 63316-2.pdf |
|
TE Connectivity | Quick Disconnect Terminal F M 19.55mm 16.51mm Tin Loose Piece Download PDF datasheet for 61765-2.pdf |
|
TE Connectivity | Ring Tongue Terminal 10-12AWG 27.22mm 11.93mm Tin Strip Download PDF datasheet for 41124.pdf |
|
TE Connectivity | Power Terminal 76mm 28mm Tin Download PDF datasheet for 709820-3.pdf |