| Part Number | 499786-2 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 449430 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Ejector Header HDR 14 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 499786-2 |
| Datasheet download |
| Part Number | 499786-2 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Gold Over Palladium Nickel/ Gold Over Nickel |
| Product Dimensions | 37.08 x 27.3 x 8.53 mm |
| Housing Color | Black |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Right Angle |
| Gender | HDR |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Contact Material | Phosphor Bronze/ Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 27.3 mm |
| Product Height | 8.53 mm |
| Product Length | 37.08 mm |
| Replacement Part Number | PART-499786-2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | A4S CONNECTOR 30PINS SOCKET AW1 - |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 16 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE616124.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2mm Solder ST SMD Emboss on Reel Download PDF datasheet for 292175-4.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for FTR-110-03-G-D-06.pdf |
|
Harwin | Datamate L-Tek DIL Male Vertical 3mm PC Tail Connector, unlatched, gold, 3+3 contacts Download PDF datasheet for M80-8540645.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 44499-0123.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST SMD Poly Bag Download PDF datasheet for 54201-G08-03-LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header PIN 12 POS 2.2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 1318772-2.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2mm Solder ST SMD Bag Download PDF datasheet for 57202-G52-03LF.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HEADER 18P 2R MS(P2.54,H25.25) - |