| Part Number | 5-103634-7 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 496990 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-103634-7 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-103634-7 |
|---|---|
| Pitch | 2.54 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 22.86 x 13.59 x 6.98 mm |
| Housing Color | Black |
| Contact Material | Brass |
| Body Orientation | Right Angle |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Gender | HDR |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Mounting | Through Hole |
| Product Depth | 13.59 mm |
| Product Height | 6.98 mm |
| Product Length | 22.86 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-103634-7 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 80 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6F80347YG.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 3.5mm Solder ST Thru-Hole Tray Ultra-Fit Download PDF datasheet for 172298-1110.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 40 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT440124J.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430452402.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 10 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE110124D.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 146278-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 1-1744429-0.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IEEE 1386 PL 64 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 5120527-1.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 46 POS 0.4mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for AXT446124.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0444722051.pdf |