| Part Number | 5-103945-2 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 600270 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector PIN 3 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Strip |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-103945-2 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-103945-2 |
|---|---|
| Mounting | Cable Mount |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Gender | PIN |
| Product Dimensions | 9.11 x 24.13 x 6.6 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Termination Method | IDT |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Product Depth | 24.13 mm |
| Product Height | 6.6 mm |
| Product Length | 9.11 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-103945-2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0442060007.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-102617-3.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 24 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 513382474.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 16 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 15978162.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip RCP 20 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5-104550-2.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 40 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5S40047YGJ.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0532610771.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-146278-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 2 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 1-103956-2.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 4 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 423850451.pdf |