| Part Number | 5-103960-6 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 451430 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector RCP 7 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Strip |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-103960-6 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-103960-6 |
|---|---|
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Gender | RCP |
| Product Dimensions | 17.72 x 15.24 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | IDT |
| Rad Hard | No |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Mounting | Cable Mount |
| Product Depth | 15.24 mm |
| Product Length | 17.72 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-103960-6 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
3M | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for N2510-6003RB.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Timer Connector HDR 14 POS 5mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 828801-5.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 60 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5009130602.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 31 POS 1mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 91930-21131LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 3mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 0430450818.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 400 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 84740-002.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector M 50 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 69830-050LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 11 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705430045.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 32 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 67274-016LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0440680103.pdf |