| Part Number | 5-104362-4 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 708940 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-104362-4 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-104362-4 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Max Processing Temp | 240|245|260|265 |
| Gender | HDR |
| Contact Material | Brass |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Tin |
| Family Name | AMPMODU Board-to-Boad & Wire-to-Board Connectors |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Dimensions | 15.24 x 6.65 x 13.59 mm |
| Product Depth | 6.65 mm |
| Product Height | 13.59 mm |
| Product Length | 15.24 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-104362-4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST SMD Download PDF datasheet for TSM-103-01-S-SV.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039294069.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 80 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 10139781-082402LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 5 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 10-08-5051.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 40 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Embossed T R Download PDF datasheet for 465571545.pdf |
|
Molex | 5.0PITCH 2PIN HEADER - |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450821.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 5 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5031590500.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 60 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0550910674.pdf |
|
Samtec | Conn Open Pin Field Array SKT 240 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for SEAF-30-05.0-S-08-2-A-K-TR.pdf |