| Part Number | 5-104652-3 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 350820 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip RCP 30 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-104652-3 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-104652-3 |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 23.52 x 3.05 x 4.83 mm |
| Max Processing Temp | 245|260 |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Gender | RCP |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Pitch | 1.27 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Depth | 3.05 mm |
| Product Height | 4.83 mm |
| Product Length | 23.52 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-104652-3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0346910201.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 10 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for SFMC-105-01-S-D.pdf |
|
TE Connectivity | Conn High Performance Interconnect HDR 8 POS 1.25mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 3-1734260-8.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 87606-307LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77311-124-03LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 26 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 559592630.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 10mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0428203213.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0346900200.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0436500209.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 100 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6S00537YG.pdf |