| Part Number | 5-146254-7 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 532920 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-146254-7 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-146254-7 |
|---|---|
| Housing Material | Thermoplastic |
| Product Dimensions | 17.37 x 4.88 x 8.13 mm |
| Family Name | AMPMODU Board-to-Boad & Wire-to-Board Connectors |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Tin |
| Max Processing Temp | 240|245|260|265 |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Solder |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Gender | HDR |
| Housing Color | Black |
| Pitch | 2.54 mm |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Contact Plating | Matte Tin Over Nickel |
| Mounting | Through Hole |
| Product Depth | 4.88 mm |
| Product Height | 8.13 mm |
| Product Length | 17.37 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-146254-7 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0010897080.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 826632-8.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board PIN 19 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 213738-5.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 30 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 87409-115TRLF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 24 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-5103308-3.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 60 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 104068-6.pdf |
|
Kyocera | KED14 5602 024 000829S+ SERIES 5602 T Download PDF datasheet for 14 5602 024 000829S+.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 11 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0559321110.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for HSS-105-S-22.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 69167-104HLF.pdf |