| Part Number | 5-146280-4 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 894890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-146280-4 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-146280-4 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Gender | HDR |
| Product Dimensions | 9.75 x 2.34 x 5.84 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Pitch | 2.54 mm |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Depth | 2.34 mm |
| Product Height | 5.84 mm |
| Product Length | 9.75 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-146280-4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0430452006.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 40 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0877604016.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 1mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5013310707.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705450072.pdf |
|
Amphenol-FCI | 581-5QGF-2 PAIR VERTICAL HEADER Download PDF datasheet for 10124414-11JLF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0438100066.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 60 POS 1.27mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 2-111196-2.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 14 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0533981471.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77773-314LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0430451211.pdf |