| Part Number | 5-146304-3 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 397070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-146304-3 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-146304-3 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 7.21 x 9.59 x 3.51 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Lead Finish | Tin |
| Mounting | Through Hole |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Max Processing Temp | 240|260|265 |
| Body Orientation | Right Angle |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Depth | 9.59 mm |
| Product Height | 3.51 mm |
| Product Length | 7.21 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-146304-3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 1.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 1-292371-0.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board RCP 26 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 9-6437287-9.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 16 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0874271642.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 878311021.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for N3793-6302RB.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 20 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for RSM-110-02-L-D-K-TR.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705430040.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 80 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT680124.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 4Power 4Signal POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 505006-0810.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 60 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0536270674.pdf |