| Part Number | 5-147324-7 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 258880 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-147324-7 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-147324-7 |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 17.78 x 13.59 x 6.65 mm |
| Housing Color | Black |
| Termination Method | Solder |
| Lead Finish | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Body Orientation | Right Angle |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Gender | HDR |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Max Processing Temp | 245 |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Product Depth | 13.59 mm |
| Product Height | 6.65 mm |
| Product Length | 17.78 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-147324-7 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0532530570.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 6-103904-3.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 0430451018.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 40 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0528850474.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 39295123.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 80 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61082-083402LF.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 26 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0791098612.pdf |
|
Molex | Receptacle Housing, Single Row, MicoLock Plus, 1.25W B, 6 CKT NATURAL Download PDF datasheet for 5055650600.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector M 6 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Box Download PDF datasheet for 7-215570-6.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705530001.pdf |