| Part Number | 5-147384-2 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 598200 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip RCP 20 POS 1.27mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-147384-2 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-147384-2 |
|---|---|
| Pitch | 1.27 mm |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 245|260 |
| Housing Color | Black |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Product Dimensions | 17.17 x 4.83 mm |
| Gender | RCP |
| Body Orientation | Straight |
| Product Height | 4.83 mm |
| Product Length | 17.17 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-147384-2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 640445-4.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 430450224.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 18 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0015247187.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 44 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE844124.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0901512220.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-103635-7.pdf |
|
Kyocera | KED14 5859 040201829+ 0.35MM PITCH SMT B - |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 40 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT640124.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5103308-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 66956-004LF.pdf |