AHRF1100 TE Connectivity
AHRF1100 Images
Please contact us for more photos of AHRF1100
Part Number AHRF1100
Manufacturer TE Connectivity
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description PTC Resettable Fuse 100A 16V Bulk
Category Circuit Protection
Family PTC Resettable Fuse
ROHS Compliant Yes
MSL Level AHRF1100
Datasheet download AHRF1100.pdf
Request Quotation for AHRF1100
AHRF1100 Specifications
Part Number AHRF1100
Mounting Through Hole
Wire Form Inside Crimp Standoff
Rad Hard No
Product Dimensions 10.9 mm
Trip Current 21.2 A
Terminal Pitch 3 mm
Operating Temperature -40 to 125
Seated Plane Height 26.1 mm
Product Depth 10.9(Max) mm
Product Diameter 21(Max) mm
Replacement Part Number PART-AHRF1100
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for AHRF1100
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
MF-R030
Bourns
PTC Resettable Fuse 40A 60V Bulk