| Part Number | D38999 20FF35PN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 682480 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 66 POS Crimp ST Flange Mount 66 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D38999 20FF35PN |
| Datasheet download |
| Part Number | D38999 20FF35PN |
|---|---|
| Drawing_URL | |
| Maximum Voltage Rating | |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Terminals | 30 |
| Number of Contacts | 30 |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Mounting | Flange Mount |
| Type | MIL-DTL-38999 Circular |
| Maximum Current Rating | 46|23|13|7.5 A |
| Strain Relief | No |
| Contact Gender | PIN |
| Shell Size / Insert Arrangement | 19-35 |
| Product Dimensions | 33.65 x 36.49 x 36.49 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | RCP |
| Termination Method | Crimp |
| Contacts Classification | 66Signal |
| Product Depth | 36.49 mm |
| Product Height | 36.49 mm |
| Product Length | 33.65 mm |
| Replacement Part Number | PART-D38999 20FF35PN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Elektron Technology | CONN RCPT 25POS PNL MNT PCB SKT Download PDF datasheet for PX0707 S 25.pdf |
|
Switchcraft | Conn Circular PIN 12Signal POS Solder Cup ST Panel Mount 12 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for SF4282-12EPG-3ES.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-DTL-38999 Circular SKT 128 POS Solder ST Flange Mount 128 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DTS20W25-35MA.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-DTL-38999 Circular SKT 22 POS Solder ST Jam Nut 22 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DTS24W13-35MN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 4 POS Crimp ST Cable Mount 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WC4SN.pdf |
|
TE Connectivity | AMPYACT20JB35PNC00100 CIRCULAR CONNECTOR - |
|
TE Connectivity | Conn Miniature Circular DIN RCP 6 POS Solder RA Thru-Hole 6 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 5749266-1.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular PL 5 POS ST Cable Mount 5 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for C016 20E004 800 2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Circular SKT 48 POS Crimp ST Cable Mount 48 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for ZPF000000000013839.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 128 POS Crimp ST Cable Mount 128 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26FJ35PA.pdf |