| Part Number | D38999 20WB98SN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 710560 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 6 POS ST Flange Mount 6 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D38999 20WB98SN |
| Datasheet download |
| Part Number | D38999 20WB98SN |
|---|---|
| Drawing_URL | |
| Maximum Voltage Rating | |
| Number of Contacts | 30 |
| Number of Ports | 1 |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 31.5 x 26.2 x 26.2 mm |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mounting | Flange Mount |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Number of Terminals | 30 |
| Type | MIL-DTL-38999 Circular |
| Maximum Current Rating | 46|23|13|7.5 A |
| Contact Gender | SKT |
| Strain Relief | No |
| Shell Size / Insert Arrangement | 11-98 |
| Body Orientation | Straight |
| Contacts Classification | 6Signal |
| Gender | RCP |
| Product Depth | 26.2 mm |
| Product Height | 26.2 mm |
| Product Length | 31.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-D38999 20WB98SN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | CONN MIL-DTL-26482 CIRC SKT 12 POS CRMP ST CBL MNT 12TERM Download PDF datasheet for MS3476W14-12S-LC.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-26482 Circular PIN 41 POS Crimp ST Flange Mount 41 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MS3470W20-41P.pdf |
|
Molex | Conn FAKRA SMB F 0Hz to 6GHz 50Ohm Solder RA Thru-Hole Gold Download PDF datasheet for 73403-6802.pdf |
|
Amphenol | Conn Miniature Cylindrical SKT 8 POS Solder ST Cable Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for PT06E-12-8S.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular SKT 1 POS Crimp ST Cable Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3106E-14-57SB(25).pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 100 POS Crimp ST Flange Mount 100 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WH35SA.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-26482 Circular PIN 55 POS Crimp ST Flange Mount 55 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MS3470W22-55P.pdf |
|
TE Connectivity | ONNECTOR, ELECTCIRCULAR, ETHERNET D3899 - |
|
TE Connectivity | AMPD38999 20JB5SN-LC CONN RCPT ELEC WALL Download PDF datasheet for D38999 20JB5SN-LC.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 37 POS Crimp ST Flange Mount 37 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20FD35PN.pdf |