| Part Number | D38999 26MA35PN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 835450 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 6 POS Crimp ST Cable Mount 6 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D38999 26MA35PN |
| Datasheet download |
| Part Number | D38999 26MA35PN |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Straight |
| Product Dimensions | 33.17 mm |
| Mounting | Cable Mount |
| Contact Gender | PIN |
| Type | MIL-DTL-38999 Circular |
| Termination Method | Crimp |
| Maximum Current Rating | 46|23|13|7.5 A |
| Gender | PL |
| Strain Relief | No |
| Contacts Classification | 6Signal |
| Shell Size / Insert Arrangement | 9-35 |
| Drawing_URL | |
| Maximum Voltage Rating | |
| Number of Contacts | 30 |
| Number of Terminals | 30 |
| Number of Ports | 1 |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Product Diameter | 21.79 mm |
| Product Length | 33.17 mm |
| Replacement Part Number | PART-D38999 26MA35PN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Housing PL 9 POS 1.25mm ST Cable Mount Poly Bag Download PDF datasheet for 502380-0901.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 29 POS Crimp ST Flange Mount 29 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20FJ29PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 18 POS Crimp ST Jam Nut 18 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 24FD18SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 100 POS Crimp ST Cable Mount 100 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26FH35PA.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular M 4 POS Screw ST Panel Mount 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for C016 20C003 100 12.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular PIN 1 POS Screw ST Box Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3102E-18-8PE(SC).pdf |
|
TE Connectivity | Conn Miniature Circular DIN RCP 6 POS Solder RA Thru-Hole 6 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 5749180-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 11 POS Crimp ST Flange Mount 11 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WG11SA.pdf |
|
Amphenol | PIN CONTACT BYD#11140593-00 - |
|
TE Connectivity | AMPD38999 20JA35SN-LC CONN RCPT ELEC WAL Download PDF datasheet for D38999 20JA35SN-LC.pdf |