| Part Number | D38999 26MH35SN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 608030 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 100 POS Crimp ST Cable Mount 100 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D38999 26MH35SN |
| Datasheet download |
| Part Number | D38999 26MH35SN |
|---|---|
| Contact Gender | SKT |
| Gender | PL |
| Maximum Current Rating | 46|23|13|7.5 A |
| Strain Relief | No |
| Number of Ports | 1 |
| Maximum Voltage Rating | |
| Number of Contacts | 30 |
| Number of Terminals | 30 |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Contacts Classification | 100Signal |
| Drawing_URL | |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 33.17 mm |
| Termination Method | Crimp |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Cable Mount |
| Shell Size / Insert Arrangement | 23-35 |
| Contact Plating | Gold |
| Type | MIL-DTL-38999 Circular |
| Product Diameter | 44.85 mm |
| Product Length | 33.17 mm |
| Replacement Part Number | PART-D38999 26MH35SN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ITT Interconnect Solutions | Conn MIL-C-5015 Circular SKT 2 POS Solder ST Cable Mount 2 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for CA06R10SL-4S-A206.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 4 POS Crimp ST Flange Mount 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WC4PN.pdf |
|
Amphenol | Conn Subminiature Cylindrical SKT 3 POS Crimp ST Cable Mount 3 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MS27473T8B98S.pdf |
|
Amphenol | CIRCULAR CONNECOTR - |
|
Amphenol | Conn Circular M 4 POS Screw ST Panel Mount 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for C016 20C003 100 12.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 22 POS Crimp ST Cable Mount 22 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26JC35SA.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 8 POS ST Cable Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WC08SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-26482 Circular PIN 10 POS Crimp ST Flange Mount 10 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MS3470W12-10P.pdf |
|
Molex | Conn Circular SKT 8 POS Crimp ST Cable Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 120233-0006.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 22 POS Crimp ST Cable Mount 22 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26FC35SN.pdf |