DMC-M12-20SB TE Connectivity
DMC-M12-20SB Images
Please contact us for more photos of DMC-M12-20SB
Part Number DMC-M12-20SB
Manufacturer TE Connectivity
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Conn Rectangular RCP 12 POS Crimp ST Panel Mount
Category Connectors
Family Connector Rectangular
ROHS Compliant Yes
MSL Level DMC-M12-20SB
Datasheet download DMC-M12-20SB.pdf
Request Quotation for DMC-M12-20SB
DMC-M12-20SB Specifications
Part Number DMC-M12-20SB
Mounting Panel Mount
Body Orientation Straight
Contact Material Copper alloy
Gender RCP
Termination Method Crimp
Type Rectangular
Pin Count 12
Number of Contacts
Product Dimensions 15 x 22.4 x 14.1
Contact Plating Gold Over Nickel
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 175 °C
Lead Finish Gold Over Nickel
Housing Material Aluminum Alloy
Product Depth 22.4 mm
Product Height 14.1 mm
Product Length 15 mm
Replacement Part Number PART-DMC-M12-20SB
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for DMC-M12-20SB
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
Molex
Conn Contact M 1 POS Crimp ST Cable Mount Reel
Download PDF datasheet for 0330110004.pdf
Molex
Conn Rectangular F 16 POS Crimp ST Panel Mount Bag
Download PDF datasheet for 93601-0263.pdf
DMC-M 44-01
TE Connectivity
Conn Housing RCP 40 POS ST Flange Mount
Download PDF datasheet for DMC-M 44-01.pdf
Amphenol
INFINX 6 PAIR, 24MM HIGH
TE Connectivity
Conn Rectangular HDR 62 POS 5mm Solder ST Thru-Hole