| Part Number | DTS20W11-35SN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 662780 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 13 POS Crimp ST Flange Mount 13 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DTS20W11-35SN |
| Datasheet download |
| Part Number | DTS20W11-35SN |
|---|---|
| Strain Relief | No |
| Contact Gender | SKT |
| Gender | RCP |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Crimp |
| Contacts Classification | 13Signal |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Shell Size / Insert Arrangement | 11-35 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Dimensions | 33.65 x 26.18 x 26.18 mm |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Flange Mount |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Product Depth | 26.18 mm |
| Product Height | 26.18 mm |
| Product Length | 33.65 mm |
| Replacement Part Number | PART-DTS20W11-35SN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Circular PIN 4 Crimp ST Cable Mount 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for MC506E-N-13-4PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 18 POS Crimp ST Cable Mount 18 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WD18PN.pdf |
|
Molex | FEMALE M12 12 PIN, REAR PANEL MOUNT WITH 3-4MM PCB PINS - |
|
Amphenol | Conn Circular SKT 1 POS Crimp ST Cable Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3106E-22-10SB(120).pdf |
|
TE Connectivity | Conn Miniature Circular DIN SKT 8 POS Solder RA Thru-Hole 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 5749232-1.pdf |
|
TE Connectivity | AMPD38999 26JJ29PN-LC CONN PLUG ELEC STR Download PDF datasheet for D38999 26JJ29PN-LC.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular PL 5 POS ST Cable Mount 5 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for C016 20E004 800 2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 55 POS Crimp ST Flange Mount 55 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20ME35PN.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular SKT 1 POS Crimp ST Cable Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3106E-22-10SA(120).pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 22 POS Crimp ST Cable Mount 22 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26JC35SA.pdf |