| Part Number | DTS20W23-35MN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 213130 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-DTL-38999 Circular SKT 100 POS Solder ST Flange Mount 100 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DTS20W23-35MN |
| Datasheet download |
| Part Number | DTS20W23-35MN |
|---|---|
| Contacts Classification | 100Signal |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Product Dimensions | 42.9 x 31.5 x 42.9 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Flange Mount |
| Termination Method | Solder |
| Contact Gender | SKT |
| Strain Relief | No |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Plating | Gold |
| Pin Count | 100 |
| Gender | RCP |
| Shell Size / Insert Arrangement | 23-35 |
| Product Depth | 31.5 mm |
| Product Height | 42.9 mm |
| Product Length | 42.9 mm |
| Replacement Part Number | PART-DTS20W23-35MN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Aavid Thermalloy | WASHERS FLAT 3.3MM 6.95MM 1.57MM - |
|
TE Connectivity | Conn Circular SKT 6 POS Crimp ST Box Mount 6 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 951-02 R 10-6 S 50.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 6 POS ST Cable Mount 6 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WB98SN.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular PIN 1 POS Screw ST Box Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3102E-14-57PA(SC).pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 11 POS ST Flange Mount 11 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WG11SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-DTL-38999 Circular M 13 POS Crimp ST Cable Mount 13 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26MB35PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-DTL-38999 Circular SKT 22 POS Solder ST Jam Nut 22 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DTS24W13-35MN.pdf |
|
TE Connectivity | CIRCULAR CONNECTORS Download PDF datasheet for D38999 20MF35PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 10 POS Crimp ST Cable Mount 10 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WC98SN.pdf |
|
TE Connectivity | AMPD38999 20JG35SN-LC CONN RCPT ELEC WAL Download PDF datasheet for D38999 20JG35SN-LC.pdf |