| Part Number | DTS26F19-35PN |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 281140 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 66 POS Crimp ST Cable Mount 66 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DTS26F19-35PN |
| Datasheet download |
| Part Number | DTS26F19-35PN |
|---|---|
| Gender | PL |
| Contacts Classification | 66Signal |
| Strain Relief | No |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Shell Size / Insert Arrangement | 19-35 |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Cable Mount |
| Termination Method | Crimp |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 33.14 mm |
| Contact Gender | PIN |
| Product Diameter | 38.48 mm |
| Product Length | 33.14 mm |
| Replacement Part Number | PART-DTS26F19-35PN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shielded Circular DIN M 8 POS ST Cable Mount 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 9-212437-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 79 POS Crimp ST Cable Mount 79 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WG35SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Circular PIN 41 POS Crimp ST Box Mount 41 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 951-02 R 20-41 P 50.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Circular SKT 7 POS ST Cable Mount 7 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 293721-1.pdf |
|
TE Connectivity | AMPD38999 26JA98SN-LC CONN PLUG ELEC STR Download PDF datasheet for D38999 26JA98SN-LC.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 12 POS Crimp ST Flange Mount 12 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WD97SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 6 POS ST Cable Mount 6 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WB98PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-DTL-38999 Circular PIN Crimp ST Cable Mount -888 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for DTS26F23-68PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-DTL-38999 Circular PIN 6 POS Crimp ST Flange Mount 6 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WE06PA.pdf |
|
Amphenol | Conn MIL-C-26482 Circular PIN 12 POS Solder ST Cable Mount 12 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for PT06E1412PSR.pdf |