| Part Number | MS3470W24-61P |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 197690 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn MIL-C-26482 Circular PIN 61 POS Crimp ST Flange Mount 61 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MS3470W24-61P |
| Datasheet download |
| Part Number | MS3470W24-61P |
|---|---|
| Product Dimensions | 37.15 x 43.15 x 43.15 mm |
| Contact Gender | PIN |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | RCP |
| Termination Method | Crimp |
| Shell Size / Insert Arrangement | 24-61 |
| Contacts Classification | 61Signal |
| Strain Relief | No |
| Rad Hard | No |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Mounting | Flange Mount |
| Operating Temperature | -55 to 200 °C |
| Product Depth | 43.15 mm |
| Product Height | 43.15 mm |
| Product Length | 37.15 mm |
| Replacement Part Number | PART-MS3470W24-61P |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | AMPD38999 26JB35SN-LC CONN PLUG ELEC STR Download PDF datasheet for D38999 26JB35SN-LC.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular PIN 1 POS Screw ST Box Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3102E-18-8PE(SC).pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 22 POS Crimp ST Cable Mount 22 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26MC35SA.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 55 POS Crimp ST Flange Mount 55 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20ME35PN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 11 POS Crimp ST Cable Mount 11 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26FF11SN.pdf |
|
Amphenol | Conn M12 Circular M 5 POS Solder ST Panel Mount 5 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 12B-05PMMP-SF8003.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Miniature Circular DIN RCP 6 POS Solder RA Thru-Hole 6 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 5749266-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 6 POS Crimp ST Flange Mount 6 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 20WA35SA.pdf |
|
TE Connectivity | CONN D38999 CIRC SKT 11 POS CRMP ST CBL MNT 11TERM Download PDF datasheet for D38999 26FG11SN.pdf |
|
TE Connectivity | CONN MIL-DTL-26482 CIRC SKT 5 POS CRMP ST CBL MNT 5TERM Download PDF datasheet for MS3476W14-5S-LC.pdf |