| Part Number | PCT2075D,118 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 644380 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Temp Sensor Digital Serial (2-Wire, I2C) 8-Pin SOIC T R |
| Category | Sensors & Transducers |
| Family | Thermal Sensors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PCT2075D,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | PCT2075D,118 |
|---|---|
| Operating Supply Voltage | 2.7 to 5.5 V |
| Rad Hard | No |
| Interface Type | Serial (2-Wire, I2C) |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Product Dimensions | 5(Max) x 4(Max) x 1.45(Max) |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Function | Temp Sensor |
| Output Type | Digital |
| Pin Count | 8 |
| Supplier Package | SO |
| Resolution | 11 Bit |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Accuracy | ±2 °C |
| Package | 8SO |
| Replacement Part Number | PART-PCT2075D,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Temp Sensor Digital Serial (2-Wire) 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADT7481ARMZ-1RL.pdf |
|
Maxim Integrated | Temp Sensor Digital Serial (1-Wire) 8-Pin SOIC N Tube Download PDF datasheet for DS18S20Z+.pdf |
|
Texas Instruments | Thermostat \u00b14\u00b0C Digital SMD 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LM26CIM5-PHA NOPB.pdf |
|
TDK | Thermistor NTC 100KOhm 1% 2-Pin Radial Bulk Download PDF datasheet for B57891S104F8.pdf |
|
Vishay | Thermistor NTC 47KOhm 3% 2-Pin Radial Bulk Download PDF datasheet for NTCLE100E3473HB0.pdf |
|
Texas Instruments | Temp Sensor Digital Serial (2-Wire) 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TMP423AIDCNRG4.pdf |
|
Vishay | Thermistor NTC 2060Ohm \u00b11.92% 2-Pin Radial Cardboard Box Download PDF datasheet for NTCLE305E4202SB.pdf |
|
Texas Instruments | Temp Sensor Digital Serial (3-Wire, SPI) 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM74CIM-3 NOPB.pdf |
|
ON Semiconductor | Temp Sensor Digital Serial (3-Wire, 4-Wire) 24-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for ADT7476AARQZ-R.pdf |
|
Texas Instruments | Thermostat \u00b14\u00b0C Digital SMD 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for LM56CIM NOPB.pdf |