| Part Number | TMP106YZCR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 653400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Temp Sensor Digital Serial (2-Wire) 6-Pin DSBGA T R |
| Category | Sensors & Transducers |
| Family | Thermal Sensors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TMP106YZCR |
| Datasheet download |
| Part Number | TMP106YZCR |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Output Type | Digital |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -55 to 127 °C |
| Supplier Package | DSBGA |
| Accuracy | ±1 °C |
| Operating Supply Voltage | 2.7 to 5.5 V |
| Interface Type | Serial (2-Wire) |
| Pin Count | 6 |
| Product Dimensions | 1.61(Max) x 1.1(Max) x 0.275(Max) |
| Resolution | 12 Bit |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Function | Temp Sensor |
| Package | 6DSBGA |
| Replacement Part Number | PART-TMP106YZCR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TDK | Thermistor NTC 4.7KOhm 5% 2-Pin Radial Bulk Download PDF datasheet for B57164K472J.pdf |
|
TDK | Thermistor PTC 13.3KOhm 2-Pin 0805 Blister T R Download PDF datasheet for B59701A 100A 62.pdf |
|
TDK | Thermistor NTC 2.5Ohm 20% 2-Pin Radial Bulk Download PDF datasheet for B57364S259M.pdf |
|
Texas Instruments | Temp Sensor Analog Serial (2-Wire) 3-Pin TO-92 T R Download PDF datasheet for LM35DZ NOPB.pdf |
|
Vishay | Thermistor NTC 47KOhm 3% 2-Pin Radial Bulk Download PDF datasheet for NTCLE100E3473HB0.pdf |
|
Panasonic | Thermistor NTC 33Ohm 5% 2-Pin 0603 Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERTJ1VA330J.pdf |
|
Texas Instruments | Temp Sensor Digital Serial (2-Wire) 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LM95235CIMM NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Thermostat \u00b14\u00b0C Digital SMD 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for LM56CIM NOPB.pdf |
|
ON Semiconductor | Temp Sensor Digital 2-Wire 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for ADM1032ARZ-REEL.pdf |
|
NXP | Temp Sensor Digital Serial (2-Wire, I2C) 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for PCT2075D,118.pdf |