| Part Number | ADC0820BCWMX NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 441940 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single Semiflash 667ksps 8-bit Parallel 20-Pin SOIC W T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADC0820BCWMX NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | ADC0820BCWMX NOPB |
|---|---|
| Number of ADCs | 1 |
| Typical Power Dissipation | 75 mW |
| Sampling Rate | 667 ksps |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Voltage Reference | External |
| Voltage Supply Source | Single |
| Digital Supply Support | No |
| MSL Level | 3 |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Sample and Hold | Yes |
| Supplier Package | SOIC W |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Maximum Single Supply Voltage | 8 V |
| Resolution | 8 Bit |
| Differential Input | No |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.5 V |
| Architecture | Semiflash |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Maximum Power Dissipation | 875 mW |
| Single-Ended Input | Yes |
| Input Voltage | 5 V |
| Pin Count | 20 |
| Product Dimensions | 12.8 x 7.47 x 2.34 mm |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Package | 20SOIC W |
| Replacement Part Number | PART-ADC0820BCWMX NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Cirrus Logic | ADC, with PGIA, SMT, 16Bit, 4 Channel, Buffered, \u00b10.003%, 24-pin SSOP Download PDF datasheet for S5523-ASZR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 20ksps 24-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS1254E 2K5.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Quad Delta-Sigma 2ksps 16-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1120IPWR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 250ksps 12-bit Serial 16-Pin SOIC W Download PDF datasheet for MAX176BCWE+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 20-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS7844N.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 10-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADCS7477AIMF NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 16-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS7841EG4.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 105Msps 12-bit Serial (3-Wire) LVDS 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS6124IRHBR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single 2Msps 14-bit Parallel 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for MAX1320ECM+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 20-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for TLV2548IPW.pdf |