| Part Number | ADC12DL040CIVSX NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 414000 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Dual Pipelined 40Msps 12-bit Parallel 64-Pin TQFP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADC12DL040CIVSX NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | ADC12DL040CIVSX NOPB |
|---|---|
| Pin Count | 64 |
| MSL Level | 3 |
| Single-Ended Input | Yes |
| Number of ADCs | 2 |
| Differential Input | Yes |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Input Voltage | 2 Vp-p |
| Typical Power Dissipation | 210 mW |
| Typical Single Supply Voltage | 3 V |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | TQFP |
| Product Dimensions | 10 x 10 x 1 mm |
| Maximum Single Supply Voltage | 3.6 V |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Digital Supply Support | Yes |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Number of Analog Inputs | 2 |
| Input Signal Type | Single-Ended|Differential |
| Sample and Hold | Yes |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Integral Nonlinearity Error | ±2.6 LSB |
| Signal to Noise Ratio | 69 dB |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Architecture | Pipelined |
| Full Scale Error | 3.6 % of FSR |
| Resolution | 12 Bit |
| Screening Level | Industrial |
| Sampling Rate | 40 Msps |
| Differential Nonlinearity | -0.9/0.96 LSB |
| No Missing Codes | 12 Bit |
| Package | 64TQFP |
| Replacement Part Number | PART-ADC12DL040CIVSX NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 31ksps 8-bit Serial 14-Pin PDIP Rail Download PDF datasheet for ADC0834CCN NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 10Msps 12-bit Parallel 28-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS804E.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 135ksps 16-bit Parallel 28-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MAX1189AEUI+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 20ksps 24-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS1254E 2K5.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 66ksps 12-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TLC2543IDBR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 12-bit Serial 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC122S051CIMM NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial 20-Pin PDIP N Download PDF datasheet for MAX146BCPP+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Triple SAR 250ksps 16-bit Parallel 64-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ADS8364Y 250.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 31ksps 8-bit Serial 8-Pin PDIP Rail Download PDF datasheet for ADC0832CCN NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS7844NB 1K.pdf |