| Part Number | ADS1015IDGSR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 234270 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single Delta-Sigma 3.3ksps 12-bit Serial 10-Pin VSSOP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADS1015IDGSR |
| Datasheet download |
| Part Number | ADS1015IDGSR |
|---|---|
| Sampling Rate | 3.3 ksps |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Voltage | ±4.096 V |
| Number of ADCs | 1 |
| Supplier Package | VSSOP |
| Architecture | Delta-Sigma |
| Integral Nonlinearity Error | 0.5 LSB |
| Polarity of Input Voltage | Bipolar |
| Input Type | Voltage |
| Differential Input | Yes |
| Voltage Supply Source | Single |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Voltage Reference | Internal |
| Full Scale Error | 0.25 % of FSR |
| Sample and Hold | No |
| Pin Count | 10 |
| Number of Analog Inputs | 4|2 |
| Minimum Single Supply Voltage | 2 V |
| No Missing Codes | 12 Bit |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 1.02 mm |
| Input Signal Type | Single-Ended|Differential |
| Digital Interface Type | Serial (2-Wire, I2C) |
| Digital Supply Support | No |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 V |
| Typical Power Dissipation | 0.9 mW |
| Max Processing Temp | 260 |
| Single-Ended Input | Yes |
| MSL Level | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Resolution | 12 Bit |
| Package | 10VSSOP |
| Replacement Part Number | PART-ADS1015IDGSR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 16-bit Serial 16-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for ADS8327IPW.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 10-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for MAX149BCAP+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual Pipelined 125Msps 11-bit Parallel Serial LVDS 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS62C15IRGCT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 70ksps 8-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7830IPWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 15sps 24-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1242IPWR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 300ksps 12-bit Serial 24-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for MAX11632EEG+T.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Dual Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 24-Pin TSSOP Download PDF datasheet for CS5361-DZZ.pdf |
|
Maxim Integrated | CMOS, 1.3\u00b5S, 8-BIT ADC WITH VOLTAGE REFERENCE AND TRACK HOLD Download PDF datasheet for MAX15411GTM+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 8-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADC088S022CIMTX NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 250ksps 14-bit Parallel 36-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for MAX125CEAX+TD.pdf |