| Part Number | ADS1220IRVAR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 720130 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Quad Delta-Sigma 2ksps 24-bit Serial 16-Pin VQFN EP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADS1220IRVAR |
| Datasheet download |
| Part Number | ADS1220IRVAR |
|---|---|
| Supplier Package | VQFN EP |
| Pin Count | 16 |
| Rad Hard | No |
| Voltage Supply Source | Analog|Digital |
| Number of Analog Inputs | 2|4 |
| Differential Input | Yes |
| MSL Level | 2 |
| Typical Power Dissipation | 2.1 mW |
| Sample and Hold | No |
| Voltage Reference | Internal|External |
| No Missing Codes | 24 Bit |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Resolution | 24 Bit |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Sampling Rate | 2 ksps |
| Number of ADCs | 4 |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Product Dimensions | 3.6(Max) x 3.6(Max) x 0.95(Max) |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Input Signal Type | Single-Ended|Differential |
| Typical Single Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Typical Dual Supply Voltage | ±2.5 V |
| Input Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Minimum Dual Supply Voltage | ±2.75 V |
| Maximum Dual Supply Voltage | ±2.3 V |
| Input Type | Voltage |
| Architecture | Delta-Sigma |
| Digital Supply Support | Yes |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Integral Nonlinearity Error | ±15 ppm |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.3 V |
| Single-Ended Input | Yes |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Package | 16VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-ADS1220IRVAR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 105ksps 24-bit Serial 16-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for ADS1271IBPW.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 8-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADC081S101CIMF NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 16-bit Serial 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS8860IDGSR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Semiflash 40Msps 8-bit Parallel 24-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for TLC5540IPW.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 38ksps 10-bit Serial 20-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TLC1542CDW.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 128sps 16-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADS1100A0IDBVR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial 20-Pin PDIP N Download PDF datasheet for MAX188CCPP+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 2ksps 24-bit Serial 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1247IPWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 114ksps 12-bit+Sign Serial 28-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for ADC12038CIWMX NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 73ksps 12-bit Serial 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX1241AESA+.pdf |