| Part Number | ADS1256IDBR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 271520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single Delta-Sigma 30ksps 24-bit Serial 28-Pin SSOP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADS1256IDBR |
| Datasheet download |
| Part Number | ADS1256IDBR |
|---|---|
| Sampling Rate | 30 ksps |
| Maximum Power Dissipation | 57 mW |
| Input Signal Type | Single-Ended|Differential |
| Input Voltage | ±5 V |
| Lead Finish | Gold |
| Digital Supply Support | Yes |
| Full Scale Error | 0.03 % of FSR |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Input Type | Voltage |
| Architecture | Delta-Sigma |
| Integral Nonlinearity Error | 0.001 % of FSR |
| Single-Ended Input | Yes |
| Pin Count | 28 |
| Number of Analog Inputs | 8|4 |
| Polarity of Input Voltage | Bipolar |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Typical Power Dissipation | 38 mW |
| Rad Hard | No |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of ADCs | 1 |
| Differential Input | Yes |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 2 |
| Digital Interface Type | Serial (2-Wire, SPI, QSPI, Microwire) |
| Product Dimensions | 10.2 x 5.3 x 1.95 mm |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Voltage Reference | External |
| No Missing Codes | 24 Bit |
| Sample and Hold | No |
| Resolution | 24 Bit |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Differential Nonlinearity | ±2 LSB |
| Supplier Package | SSOP |
| Package | 28SSOP |
| Replacement Part Number | PART-ADS1256IDBR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 20-Pin WQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8028IRTJT.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single 4Msps 12-bit Parallel 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for MAX1312ECM+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 31ksps 8-bit Serial 14-Pin PDIP Rail Download PDF datasheet for ADC0834CCN NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TLV2556IPWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 60Msps 8-bit Parallel 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADC08060CIMTX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 14-bit Serial 38-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS8674IDBTR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 15sps 24-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1242IPWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 2ksps 24-bit Serial 28-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for ADS1248IPW.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 5Msps 12-bit Parallel 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS803E 1K.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Triple SAR 250ksps 16-bit Parallel 64-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ADS8364Y 2K.pdf |