| Part Number | ADS1271IPWR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 327200 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single Delta-Sigma 105ksps 24-bit Serial 16-Pin TSSOP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADS1271IPWR |
| Datasheet download |
| Part Number | ADS1271IPWR |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Number of ADCs | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Rad Hard | No |
| Voltage Reference | External |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Pin Count | 16 |
| Digital Supply Support | Yes |
| Integral Nonlinearity Error | 0.0015 % of FSR |
| Architecture | Delta-Sigma |
| Input Signal Type | Differential |
| Single-Ended Input | No |
| Differential Input | Yes |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Polarity of Input Voltage | Bipolar |
| Typical Power Dissipation | 92 mW |
| Maximum Power Dissipation | 136 mW |
| Signal to Noise Ratio | 109 dB |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Sampling Rate | 105 ksps |
| MSL Level | 2 |
| Sample and Hold | No |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.75 V |
| No Missing Codes | 24 Bit |
| Input Type | Voltage |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | TSSOP |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Input Voltage | ±2.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Full Scale Error | 0.5 % of FSR |
| Resolution | 24 Bit |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 1.05 mm |
| Package | 16TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-ADS1271IPWR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 16-bit Serial 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS8319IDGSR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 10-bit Serial 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7041IDCUT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 16-bit Serial 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS8331IPWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 16-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS7841ES.pdf |
|
Power Integrations | Highly Energy Efficient Off-line Switcher IC with Integrated System Level Protection for Low Component-Count Power Supplies Download PDF datasheet for LNK3206G-TL.pdf |
|
Microchip | ADC Single Delta-Sigma 15sps 16-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MCP3425A0T-E CH.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 94.4ksps 10-bit Serial 16-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for MAX1138EEE+T.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 200ksps 16-bit Serial 24-Pin QSOP Download PDF datasheet for MAX1168BEEG+.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single Pipelined 60Msps 10-bit Parallel 32-Pin TQFP Download PDF datasheet for MAX1446EHJ+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 20Msps 8-bit Parallel 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADC1175CIMTCX NOPB.pdf |