| Part Number | ADS4128IRGZT |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 156030 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single Pipelined 200Msps 12-bit Parallel Serial LVDS 48-Pin VQFN EP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADS4128IRGZT |
| Datasheet download |
| Part Number | ADS4128IRGZT |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Screening Level | Industrial |
| Lead Finish | Gold |
| Mounting | Surface Mount |
| Resolution | 12 Bit |
| Supplier Package | VQFN EP |
| Pin Count | 48 |
| Input Type | Voltage |
| Integral Nonlinearity Error | ±5 LSB |
| MSL Level | 3 |
| Full Scale Error | 2 % of FSR |
| Digital Supply Support | Yes |
| Sample and Hold | Yes |
| Architecture | Pipelined |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Product Dimensions | 7 x 7 x 0.9 mm |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Maximum Single Supply Voltage | 1.9 V |
| Minimum Single Supply Voltage | 1.7 V |
| Typical Single Supply Voltage | 1.8 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Signal to Noise Ratio | 70 dBFS |
| Digital Interface Type | Parallel|Serial|LVDS |
| Differential Nonlinearity | -0.95/1.6 LSB |
| Input Voltage | 2 Vp-p |
| Sampling Rate | 200 Msps |
| Input Signal Type | Differential |
| Number of ADCs | 1 |
| Differential Input | Yes |
| Single-Ended Input | No |
| Package | 48VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-ADS4128IRGZT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 188.9ksps 10-bit Serial 6-Pin TSOT T R Download PDF datasheet for ADC101C027CIMKX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 250ksps 16-bit Serial 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS8326IDGKR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single 1.4Msps 14-bit Parallel 48-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MAX1321ECM+T.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Serial 28-Pin SSOP Download PDF datasheet for MAX1270AEAI+.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single Dual Slope 3 1 2Digit LED 44-Pin PLCC Download PDF datasheet for ICL7107CQH+D.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 860sps 16-bit Serial 10-Pin X2QFN T R Download PDF datasheet for ADS1113IRUGT.pdf |
|
Microchip | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Serial 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MCP3201T-BI SN.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 14ksps 24-bit Serial 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1259BIPWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 10-bit Serial 38-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7956SDBTR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 10-bit Serial 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC102S021CIMMX NOPB.pdf |