| Part Number | ADS5272IPFPT |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 184890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Octal Pipelined 65Msps 12-bit Serial 80-Pin HTQFP EP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADS5272IPFPT |
| Datasheet download |
| Part Number | ADS5272IPFPT |
|---|---|
| Integral Nonlinearity Error | ±2.5 LSB |
| Digital Interface Type | Serial |
| Differential Nonlinearity | -0.95/1 LSB |
| Differential Input | Yes |
| Single-Ended Input | No |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Single Supply Voltage | 3.6 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Input Signal Type | Differential |
| Supplier Package | HTQFP EP |
| Voltage Supply Source | Single |
| Digital Supply Support | No |
| MSL Level | 3 |
| Sampling Rate | 65 Msps |
| Resolution | 12 Bit |
| Sample and Hold | Yes |
| No Missing Codes | 12 Bit |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Typical Power Dissipation | 983 mW |
| Product Dimensions | 12 x 12 x 1 mm |
| Maximum Power Dissipation | 1072 mW |
| Minimum Single Supply Voltage | 3 V |
| Architecture | Pipelined |
| Number of Analog Inputs | 8 |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Input Voltage | 2.03 Vp-p |
| Signal to Noise Ratio | 71.2 dBFS |
| Number of ADCs | 8 |
| Pin Count | 80 |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 V |
| Package | 80HTQFP EP |
| Replacement Part Number | PART-ADS5272IPFPT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 2Msps 14-bit Serial 16-Pin WQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS7946SRTET.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC124S021CIMM NOPB.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 3.84ksps 24-bit Serial 20-Pin SSOP Download PDF datasheet for CS5532-ASZ.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 25ksps 8-bit Serial 20-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for TLC542CN.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 10-bit Serial 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC102S101CIMM NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 94.4ksps 12-bit Serial 8-Pin uMAX T R Download PDF datasheet for MAX1236EUA+T.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 115ksps 16-bit Serial 20-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MAX1301AEUP+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 35Msps 8-bit Parallel 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TLV5535IPWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 240sps 16-bit Serial 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1112IDGST.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 40Msps 10-bit Parallel 28-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS825E.pdf |