| Part Number | ADS7822UB 2K5 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 285640 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 8-Pin SOIC T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADS7822UB 2K5 |
| Datasheet download |
| Part Number | ADS7822UB 2K5 |
|---|---|
| No Missing Codes | 12 Bit |
| Input Voltage | 2.5/5 V |
| Sample and Hold | Yes |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Full Scale Error | ±3 LSB |
| Typical Single Supply Voltage | 2.7|5 V |
| Pin Count | 8 |
| Digital Interface Type | Serial (3-Wire) |
| Supplier Package | SOIC |
| Rad Hard | No |
| Number of ADCs | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Voltage Reference | External |
| Minimum Single Supply Voltage | 2 V |
| Typical Power Dissipation | 1.6 mW |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Product Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Input Signal Type | Pseudo-Differential |
| Sampling Rate | 200 ksps |
| Single-Ended Input | No |
| Differential Input | Yes |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Lead Finish | Gold |
| MSL Level | 2 |
| Voltage Supply Source | Single |
| Package | 8SOIC |
| Replacement Part Number | PART-ADS7822UB 2K5 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Serial 14-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for MCP3204-CI P.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 16ksps 24-bit Serial 28-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS1211EG4.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 10-bit Serial 20-Pin SSOP Download PDF datasheet for MAX149BEAP+.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Parallel 44-Pin PLCC Download PDF datasheet for MAX180AEQH+D.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Semiflash 40Msps 8-bit Parallel 24-Pin SOP Download PDF datasheet for TLC5540INS.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Dual Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 16-Pin TSSOP Bulk Download PDF datasheet for CS5341-CZZ.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Octal SAR 510ksps 16-bit Parallel Serial 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8568SRGCT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 25ksps 8-bit Serial 20-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for TLC542IN.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 101sps 16-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for CS5529-ASZR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 16-bit Serial 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8332IBRGET.pdf |