| Part Number | BQ24002PWP |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 499760 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Linear Charge Management Li-Ion 1200mA 4.1V 4.2V 20-Pin HTSSOP EP Tube |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ24002PWP |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ24002PWP |
|---|---|
| Battery Type | Li-Ion |
| Supplier Package | HTSSOP EP |
| Lead Finish | Gold |
| Output Voltage | 4.1|4.2 V |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 10 V |
| Type | Linear Charge Management |
| MSL Level | 2 |
| Output Current | 1200 mA |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 70 °C |
| Product Dimensions | 6.6 x 4.5 x 1.05 mm |
| Pin Count | 20 |
| Package | 20HTSSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-BQ24002PWP |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Charge Controller Li-Ion 7.1mA 2.5V 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ24703PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Overvoltage Protection Device Li-Ion Pack 8-Pin WSON T R Download PDF datasheet for BQ771600DPJR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Monitor Li-Ion Li-Pol LiFePO4 0V to 3.6V 30-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for BQ7693000DBT.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge Li-Ion Li-Pol 30-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ20Z60DBTR-R1.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol Packs 1000mA 4.2V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24064DRCR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charge Controller Li-Ion 1mA 0V to 3.3V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24735RGRR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 3000mA 42-Pin DS-BGA T R Download PDF datasheet for BQ25898CYFFR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 2500mA 4.2V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24167RGET.pdf |
|
Texas Instruments | Fuel Gauge Li-Ion 12-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ27510DRZT-G1.pdf |
|
Maxim Integrated | Fuel Gauge Li-Ion 8-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MAX17040G+T.pdf |