| Part Number | BQ24035RHLR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 337510 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 20mA 4.4V 20-Pin VQFN EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ24035RHLR |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ24035RHLR |
|---|---|
| Battery Type | Li-Ion|Li-Pol |
| Type | Battery Charger |
| Output Current | 20 mA |
| Pin Count | 20 |
| Product Dimensions | 4.5 x 3.5 x 0.9 mm |
| Output Voltage | 4.4 V |
| Lead Finish | Gold |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | VQFN EP |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package | 20VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-BQ24035RHLR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Gas Gauge Li-Ion Li-Pol 0V to 25V 44-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for BQ20Z95DBT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 2200mA 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24105IRHLRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 2500mA 4.2V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24167RGET.pdf |
|
Texas Instruments | Linear Charge Management Li-Ion Li-Pol Packs 1000mA 4.2V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24026DRCR.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge Lead-Acid Li-Ion NiCD NiMH Packs 3.3V 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for BQ2060A-E619DBQR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 1500mA 4.2V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24072TRGTR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.2V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24081DRCTG4.pdf |
|
Maxim Integrated | Switch Mode Charger Li-Ion Li-Pol 3000mA 72-Pin WLP T R Download PDF datasheet for MAX77818EWZ+T.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | USB-OTG, 1.55 A, LI-ION SWITCHING CHARGE - |
|
Texas Instruments | Battery Fuel Gauge Li-Ion Pack 2.48V 12-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ27541DRZR.pdf |