| Part Number | BQ24070RHLR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 414700 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.4V 20-Pin VQFN EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ24070RHLR |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ24070RHLR |
|---|---|
| Output Voltage | 4.4 V |
| Product Dimensions | 4.5 x 3.5 x 0.9 mm |
| Output Current | 1000 mA |
| Pin Count | 20 |
| Type | Battery Charger |
| Battery Type | Li-Ion|Li-Pol |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | VQFN EP |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| MSL Level | 2 |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Package | 20VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-BQ24070RHLR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Li-Ion Li-Pol 4.225V 16-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for BQ77PL157APW-4225.pdf |
|
STMicroelectronics | Battery Monitoring Li-Ion 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for STC3100IST.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 2500mA 13.5V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24133RGYR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Lead-Acid Li-Ion Li-Pol NiCD NiMH 10000mA 4.512V 28-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24751RHDR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 250mA 4.35V 6-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for BQ25101HYFPT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Fuel Gauge Li-Ion 16mA 2.5V 12-Pin SON T R Download PDF datasheet for BQ27510DRZR-G3.pdf |
|
Maxim Integrated | Battery Charger NiCD NiMH 20mA 16-Pin TSSOP Download PDF datasheet for DS2712E+.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge Li-Ion Li-Pol 38-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for BQ20Z80DBT-V102.pdf |
|
Texas Instruments | Fast Charge Management NiCD NiMH 2000mA 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for BQ2005STR.pdf |
|
Maxim Integrated | Fuel Gauge Li-Ion Li-Polymer 10-Pin TDFN EP Download PDF datasheet for DS2786G+.pdf |