| Part Number | BQ24125RHLT |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 329120 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Monitoring Li-Ion 2000mA 2.1V to 15.5V 20-Pin VQFN EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ24125RHLT |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ24125RHLT |
|---|---|
| Supplier Package | VQFN EP |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Battery Monitoring |
| Product Dimensions | 4.5 x 3.5 x 0.9 mm |
| Pin Count | 20 |
| Battery Type | Li-Ion |
| Output Voltage | 2.1 to 15.5 V |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 2 |
| Output Current | 2000 mA |
| Package | 20VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-BQ24125RHLT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 2000mA 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for BQ2954SNTR.pdf |
|
Texas Instruments | USB AC Adapter Charger Li-Ion Li-Pol 3.5V to 4.4V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24193RGER.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 800mA 4.2V 10-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24040DSQT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 3000mA 4.5V to 5.5V 24-Pin WQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ25896RTWT.pdf |
|
Microchip | Linear Charge Management Controller Li-Ion Li-Pol Packs \u00b130mA 8.4V 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for MCP73842T-840I UN.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Monitoring Protection 14V 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ76200PWR.pdf |
|
Maxim Integrated | Li-Ion Pack 8-Pin uMAX Download PDF datasheet for DS2703U+.pdf |
|
Texas Instruments | Charge Controller Li-Ion 8000mA 1.024V to 19.2V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24707RGRR.pdf |
|
Texas Instruments | Fast Charge Management NiCD NiMH 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for BQ2002ESNTR.pdf |
|
Texas Instruments | Linear Charge Management Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.2V 48-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS65013RGZR.pdf |