| Part Number | BQ24155RGYT |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 436840 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Switch Mode Charge Management Li-Ion 1250mA 3.5V to 4.44V 14-Pin VQFN EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ24155RGYT |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ24155RGYT |
|---|---|
| Supplier Package | VQFN EP |
| MSL Level | 2 |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Output Voltage | 3.5 to 4.44 V |
| Product Dimensions | 3.5 x 3.5 x 0.9 mm |
| Output Current | 1250 mA |
| Battery Type | Li-Ion |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Gold |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Type | Switch Mode Charger |
| Package | 14VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-BQ24155RGYT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Fast Charge Management NiCD NiMH 2000mA 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for BQ2002TSN.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.2V 10-Pin MSOP EP T R Download PDF datasheet for BQ24092DGQT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion Lithium Phosphate 1mA 0 to 16V 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ7790500PW.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Fuel Gauge Li-Ion 15-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for BQ27520YZFR-G3.pdf |
|
Intersil | Battery Charger Li-Ion Li-Pol NiCD NiMH 5.075V 28-Pin QFN EP Download PDF datasheet for ISL6255AHRZ.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 1500mA 4.2V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24072RGTR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 4000mA 13.5V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24170RGYT.pdf |
|
Texas Instruments | Linear Charge Management Li-Ion Li-Pol 500mA 4.1V 8-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for BQ24202DGN.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Monitoring Li-Ion 2000mA 8.4V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24123RHLRG4.pdf |
|
Texas Instruments | Power Management System Li-Ion Li-Pol 1700mA 0.6V to 6V 40-Pin WQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS65023RSBR.pdf |