| Part Number | BQ24190RGER |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 805400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | USB AC Adapter Charger Li-Ion Li-Pol 4.5mA 3.5V to 4.4V 24-Pin VQFN EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ24190RGER |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ24190RGER |
|---|---|
| Supplier Package | VQFN EP |
| Pin Count | 24 |
| Type | USB/AC Adapter Charger |
| Output Voltage | 3.5 to 4.4 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Current | 4.5 mA |
| Product Dimensions | 4.15 x 4.15 x 0.95 mm |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Battery Type | Li-Ion|Li-Pol |
| Rad Hard | No |
| Package | 24VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-BQ24190RGER |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Battery Monitoring Fuel Gauge Li-Ion Li-Polymer LiFePO4 0V to 16V 30-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ7693003DBTR.pdf |
|
Texas Instruments | Overvoltage Protection Device Li-Ion 14mA -0.3V to 30V 8-Pin WSON T R Download PDF datasheet for BQ294708DSGR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Monitoring Fuel Gauge Li-Ion Li-Polymer LiFePO4 0V to 16V 44-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ7694002DBTR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 2200mA 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24105IRHLRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge Li-Ion Li-Pol 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ27200DRKRG4.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol Packs 1000mA 4.2V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24064DRCR.pdf |
|
Maxim Integrated | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.2V 8-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MAX8808XETA+T.pdf |
|
Texas Instruments | Linear Charge Management Li-Ion 1200mA 8.4V 20-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for BQ24005PWPRG4.pdf |
|
Infineon | ORIGA battery authentication - |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.4V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24070RHLTG4.pdf |