| Part Number | BQ24230RGTR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 157790 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Charger Li-Ion 500mA 4.4V 16-Pin VQFN EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ24230RGTR |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ24230RGTR |
|---|---|
| Output Voltage | 4.4 V |
| Battery Type | Li-Ion |
| Pin Count | 16 |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 0.9 mm |
| Output Current | 500 mA |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Type | Battery Charger |
| Supplier Package | VQFN EP |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 2 |
| Lead Finish | Gold |
| Package | 16VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-BQ24230RGTR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Overvoltage Protection Device Li-Ion Pack 8-Pin WSON T R Download PDF datasheet for BQ771600DPJR.pdf |
|
Texas Instruments | Linear Charge Management Li-Ion Li-Pol Packs 750mA 4.2V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24086DRCR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 2500mA 4.2V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24166RGET.pdf |
|
Seiko Instruments | BATTERY PROTECTION IC Download PDF datasheet for S-8211CCJ-I6T1U.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Fuel Gauge Li-Ion 12-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ27510DRZT-G2.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion Li-Pol 0.2mA 3.3V 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ29311PWRG4.pdf |
|
Intersil | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 4.2V 28-Pin QSOP W T R Download PDF datasheet for ISL6256AHAZ-T.pdf |
|
Integrated Device Technology | WPC 5V INPUT WIRELESS CHARGING TX - |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol Packs 1000mA 4.2V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24064DRCR.pdf |
|
Texas Instruments | Overvoltage Protection Device Li-Ion 14mA -0.3V to 30V 8-Pin WSON T R Download PDF datasheet for BQ294708DSGR.pdf |