| Part Number | BQ24250CYFFR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 120950 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Charger Li-Ion 2000mA 30-Pin DS-BGA T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ24250CYFFR |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ24250CYFFR |
|---|---|
| Pin Count | 30 |
| Supplier Package | DSBGA |
| Product Dimensions | 2.427 x 2.027 x 0.325(Max) |
| Operating Supply Voltage | 4.35 to 10.5 V |
| Lead Finish | Tin|Silver|Copper |
| Rad Hard | No |
| Output Current | 2000 mA |
| Mounting | Surface Mount |
| Battery Type | Li-Ion |
| MSL Level | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | 0 to 125 °C |
| Type | Battery Charger |
| Package | 30DS-BGA |
| Replacement Part Number | PART-BQ24250CYFFR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Linear Charge Management Li-Ion Li-Pol Packs 750mA 4.2V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24086DRCR.pdf |
|
Texas Instruments | Overvoltage Protection Device Li-Ion 14mA 30V 8-Pin WSON T R Download PDF datasheet for BQ294705DSGR.pdf |
|
MPS | 28V, 1A DUAL INPUT LINEAR BATTERY CHARGER WITH TIMER Download PDF datasheet for MP2608DQ-LF-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge Protection Li-Ion Li-Pol 0V to 25V 38-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for BQ20Z75DBT-V180.pdf |
|
Maxim Integrated | Fuel Gauge Li-Ion 8-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MAX17040G+T.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Controller Lithium Phosphate 10000mA 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24630RGET.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 5000mA 3.8V to 4.6V 24-Pin WQFN T R Download PDF datasheet for BQ25890RTWT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.2V 10-Pin MSOP EP T R Download PDF datasheet for BQ24090DGQR.pdf |
|
MPS | Battery Charger Li-Ion 2000mA 8.337V to 8.463V 16-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for MP26123DR-LF-Z.pdf |
|
MPS | 28V, 1A LI-ION LI-POLYMER BATTERY CHARGER WITH INPUT REVERSE POLARITY PROTECTION, TRICKLE CHARGE AND TIME Download PDF datasheet for MP2605DQ-LF-Z.pdf |