| Part Number | BQ24250RGET |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 107130 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Charger Li-Ion 2000mA 3.5V to 4.44V 24-Pin VQFN T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ24250RGET |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ24250RGET |
|---|---|
| Output Current | 2000 mA |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | VQFN |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 2 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Supply Voltage | 4.35 to 10.5 V |
| Pin Count | 24 |
| Type | Battery Charger |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Output Voltage | 3.5 to 4.44 V |
| Battery Type | Li-Ion |
| Screening Level | Industrial |
| Product Dimensions | 4.15(Max) x 4.15(Max) x 0.95(Max) |
| Package | 24VQFN |
| Replacement Part Number | PART-BQ24250RGET |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ROHM | ANALOG FRONT-END IC INTENDED FOR 14-CELL - |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion Li-Pol 38-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ77910ADBTR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 20mA 4.4V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24035RHLR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Monitor Li-Ion Lithium Phosphate 5mA 0V to 3.6V 30-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ7693007DBT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charge Controller Back-Up Management 24-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for BQ33100PW.pdf |
|
Texas Instruments | Linear Charge Management Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.2V 48-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS65013RGZR.pdf |
|
Texas Instruments | USB AC Adapter Charger Li-Ion Li-Pol 4.5mA 3.5V to 4.4V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24192RGER.pdf |
|
Seiko Instruments | Battery Protection Li-Ion Li-Pol 2.3V to 4.35V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for S-8261ACSMD-G4ST2U.pdf |
|
Texas Instruments | Switch Mode Charge Management Li-Ion 1250mA 3.5V to 4.44V 14-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24155RGYR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 2000mA 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for BQ2954PN.pdf |